Sıfır araçlar için uygulanan ÖTV değiştirildi

Paylaş

Sıfır araç satın alırken uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah limitleri değiştirildi. Yeni uygulanacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına ara kademeler eklendi.

Otomotivde sıfır araçlar için alınacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah limitleri Resmi Gazete‘de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla değiştirildi. Sıfır araç satın alırken uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah limitleri değiştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Motor 1600 santimetre küp (cm3) geçmeyenler için yüzde 45, 50, 80 şeklinde üç farklı dilimde uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına ara kademeler eklendi.

ÖTV matrahı 120 bin lirayı aşmayan otomobiller yüzde 45’lik vergi oranı diliminde yer alacak. 120 bin lirayı aşıp 150 bin liraya kadar olanlar yüzde 50’lik vergi diliminde değerlendirilecek. ÖTV matrahı 150 bin lira ile 175 bin lira arasında olan araçlar için ise oran yüzde 60 olarak belirlendi. 175 bin lira ile 200 bin aralığında olan araçlar da yüzde 70 vergi oranı içinde yer alacak.

Yeni uygulanacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına ara kademeler eklenmesinden sonra,  Yeni ÖTV Matrahları  %25,9 – %34,1 arası olurken fiyatlara yansımasının,  %3,33-%16,67 arasında olması bekleniyor

Şimdi oku

Erdoğan: Enflasyon ve şartlara göre Temmuz’da çalışanların durumunu tekrar değerlendireceğiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir