Şirketler ve Kurumlar da Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı açabilecek

Paylaş

TCMB’nin yayımladığı iki tebliğ ile kur korumalı TL mevduat hesapları uygulamasında bazı değişiklikler yapıldı.  Artık bireysel yatırımcılar gibi Tüzel kişilerde TL üzerine yatırım yapıp, kur farkını hazine garantisi altına sokabilecekler

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) iki yeni tebliği yer aldı. Bu tebliğler, birkaç hafta önce hayatımıza giren kur korumalı TL mevduat hesapları ile ilgiliydi. TCMB’nin ilk tebliğine göre Türkiye’deki yerleşik tüzel kişiler yani Şirketler ve Kurumlar da Kur Korumalı TL Hesabı Açabilecek ve kur korumalı TL mevduat hesaplarında para tutabilecekler.

Bu değişiklikler, ülkemizdeki yerleşik tüzel kişilikleri doğrudan ilgilendiriyor. Yetkililer, yayınlanan tebliğler ile parasını TL’de tutanların destek almasını sağlayan ekonomi paketinin kapsamını genişletmiş oldular. Yani artık şirketler de bireysel yatırımcılar gibi TL üzerine yatırım yapıp, kur farkını hazine garantisi altına sokabilecekler. Tüzel kişilerin vade süresi 6 ay ya da 12 ay olarak belirlenmiş durumda.

Şimdi oku

Yeni ‘Stokçuluk Yasası’ Resmen Yürürlüğe Girdi

Bankalar, kara para takibi yapacak

TCMB’nin ikinci tebliğinde ise altın hesaplarından dönüştürülen TL mevduat hesapları ile ilgili önemli bir noktaya yer veriliyor. Bu tebliğe göre bankalar, yapılan her türlü işlemin suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesine ilişkin ulusal ve uluslararası standartlara uygun olmasını sağlayacak, süreci başından sonuna kadar takip edecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir