Ameca Robot, CES 2022’de sergilendi! Cevaplarıyla herkesi şaşırttı

Paylaş

Bir süre önce videosu yayınlanan İnsansı Robot Ameca CES 2022’de sergilendi. Ziyaretçilerin büyük ilgisi ile karşılaşan Ameca, kendisiyle sohbet etmek isteyenleri geri çevirmedi yöneltilen soruları da yanıtlayarak herkesi şaşırttı.

Yapay zekalı robot teknolojisinin geldiği son nokta her gün artarak devam ediyor. Bu robotlardan biri olan İngiltere’de  Engineered Arts, tarafından geliştirilen İnsansı robot olarak tanımlanan Ameca Robot CES 2022’de ortaya çıktı. Ameca robot, bugüne kadar geliştirilenler arasında insana en çok benzeyeni durumunda. Ziyaretçilerin büyük ilgisi ile karşılaşan Ameca Robot, ziyaretçilerle sohbet ederken kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı. Yüz mimikleri ve el hareketleriyle  ziyaretçileri şaşkına çevirdi.

Bir süre önce  videosu yayınlanan ve  viral haline gelen Ameca robot, teknolojinin ve yeni geliştirilen ürünlerin görücüye çıktığı  CES 2022’de sahne aldı.  Elon Musk tarafından “İğrenç” olarak nitelenen Ameca Robot, CES 2022’de ilgi odağı oldu. Elen Musk tarafından beğenilmese de insansı Ameca Robot’a ilgi bir haylı yoğundu. Zira CES 2022’de sergilenen insansı  Robot, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Yüz mimikleri insanı andırıyor

Ameca, ziyaretçilerin yönelttiği soruları da yanıtladı. İnsanlarala sohbet etme yetisine sahip olduğu anlaşılan Ameca Robot söylenenleri tam olarak algılayabildi. Sorulan sorulara ve verdiği cevaplara göre yüz mimiklerini yapabilyor. Birleşik Krallık merkezli Engineered Arts isimli şirket Ameca robotu eğlence amaçlı tasarladığını açıkladı. Ameca Robot gerçek bir insandan neredeyse farksız olan mimik ve hareketlere sahip. Ameca, bu işlevler için tam 17 adet motora sahip.

Şimdi oku

2022 yapay zeka aracılığıyla iletişim yılı olacak

İnsana o kadar benziyor ki Ameca robot gerçekçi dişlere bile sahip fakat robotun bir cinsiyeti ise yok. Ameca Robot’nın en büyük eksiği ise şu an için yürüyemiyor olması. Zira bir ziyaretçinin ”dans edebilir misin?” Şeklindeki sorusuna sadece kollarını oynatarak cevap verdi. Yakın bir zamanda robottta ki bu eksiklik te giderilecek. Çünkü  robotu geliştiren ekip, yürüme işleviyle ilgili çalışmalarını da planlamaya başlamış durumda.

Ameca Robot’un Ces 2020’de insanlarla sohbet ettiği anlar…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir