OPEC üretim artış kararına rağmen petrol fiyatları yükseliyor

Paylaş

Petrol, hafta içinde OPEC+’nın üretim artış kararı almasına rağmen Kazakistan ve Libya’da yaşananlar sonrası petrol arzında sıkışıklık yaşanacağı beklentisi nedeniyle yükselişine devam ediyor

Petrol, OPEC+ üyesi bazı ülkelerde yaşanan siyasi karışıklıklar sonrası sıkışan piyasa nedeniyle art arda üçüncü kez haftalık kapanışını yükselişle tamamladı. Ülkede yaşanan karışıklıklar sonrası Kazakistan’ın en büyük petrol üreticisi, devasa Tengiz sahasındaki üretimin etkilendiğini belirtirken Libya’da yaşanan üretim sorunları da devam ediyor. Petrol piyasaları yükseliş trendine girerek ilerde arz sıkışıklığı yaşanabileceğinin sinyallerini verdi.

Libya’da milislerin başlattığı olaylar petrol üretimine zarar verirken Rusya’da geçtiğimiz ay üretim rakamlarını artırmakta başarısız oldu.

New York vadelileri geçtiğimiz 4 seansta toplam yüzde 6 yükselerek 80 dolar civarında işlem görmeye başladı. OPEC+ bu hafta yaptığı aylık toplantısında Şubat ayı için günlük 400 bin varillik üretim artışı kararı almıştı ancak bazı üyelerinin hedeflerini tutturamaması nedeniyle bu rakama ulaşması zor görünüyor.

Şimdi oku

Bitcoin 46.300 Dolar seviyelerine geriledi

“Finansal piyasaların doğru ya da yanlış bir şekilde Omikron varyantını geçici bir anormallik olarak değerlendirmesi petrolün son birkaç haftadır ralli yapmasına neden oldu” diyen Oanda Asia Pacific Pte Ltd. Kıdemli Analisti Jeffrey Halley “OPEC+’nın üretim artış kararı almasına rağmen Kazakistan’da ve Libya’da yaşananlar boğa beklentisini güçlendirerek yükseliş trendini hızlandırdı” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir