Emekli ve memur maaş zammı belli oluyor

Paylaş

Emekli ve memur maaş zammı için krtik gün! Emekliye zam ve memur zammı 3 Aralık pazartesi günü açıklanacak enflasyon verilerinin ardından belli olacak.

Emekli ve memur maaş zammı için meraklı bekleyiş devam ediyor. 2022 ve emekli maaşı için geri sayım devam ederken milyonlarca emekli ve memurun gözü Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklamasına çevrildi. Emekli ve memur maaş zammı TÜİK’in Enflasyon rakamları 3 Aralık Pazartesi günü açıklamasının akabinde netlik kazanacak.  Enflasyon rakamlarıyla birlikte de milyonların aylardır beklediği 2022 memur zamları belirlenmiş olacak.

SSK ve BAĞKUR emeklileri için 3 Ocak’ta zam oranı enflasyon rakamlarının ardından belli olacak. Asgari ücrete yapılan rekor zam oranından sonra beklendiler artmış durumda. Milyonlarca Memur ve emekli Enflasyon oranına göre zam alacak ama  seyyanen zam ile maaşların biraz daha artması bekleniyor.

Zira Milletvekillerine bakanların kamuoyuna bir rakam zikretmedi ancak özellikle düşük emekli maaşlarına yönelik günlerdir açıklamaları bu yönde. Emeklilerle ilgili dernek ve STK’lar da asgari ücrette yapılacak artışın emekli maaşlarına da yansıtılması gerektiğini dile getiriyor.

Emekli ve memur zammı için tahminler

Aralık ayı enflasyon rakamı ile birlikte de Memur ve  emeklinin alacakları zam belli olacak. Pazartesi günü açıklanacak aralık ayı enflasyonu ile beraber 2022 emekli zammı ile memur maaşlarında net rakam belli olacak. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin ocak maaşlarına yüzde 5 zam olacağı kesin. SSK ve BAĞKUR emeklilerinin de zam oranı yine 3 Ocak’ta belli olacak. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personeller ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını da 15 Ocak’ta alacak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son verisine göre; enflasyon temmuzda yüzde 1.80, ağustosta yüzde 1.12, eylülde yüzde 1.25, ekimde yüzde 2.39, kasımda ise yüzde 3.51 olmuştu. Bir başka ifadeyle ikinci 6 aylık dönemin 5 ayında kümülatif yüzde 10.46’lık enflasyon rakamına ulaşıldı.

Son olarak aralık ayı Enflasyon rakamları kaldı. Merkez Bankası beklenti anketine göre aralık için uzmanların enflasyon öngörüsü yüzde 3.37 seviyesinde. Buna paralel veya daha fazla bir artışla SSK ve Bağkur emeklilerinin ocak zammı yüzde 15-16’ civarına geliyor. Yüzde 3.5’lik aralık enflasyonuyla son 6 aylık enflasyon yüzde 14.33 olacak. Eğer aylık enflasyon yüzde 4.1 olursa zam yüzde 15’e, aylık enflasyon yüzde 5 olursa zam oranı yüzde 16’ya ulaşacak.

Enflasyonun beklentileri aşması zam oranını daha yukarı çekecek. Enflasyonun aralıkta kabaca yüzde 3-5 arasında gelmesi durumunda SSK ve Bağkur emeklilerinin son 1 yılda alacağı zam toplamı yüzde 24-26 arasında olacak. Yıllık belirlenen asgari ücret zammı yüzde 50.5 olunca emekliye de bu seviyelere yakın artış gündeme geldi.

Verilen bilgiye göre, seyyanen zam veya asgari ücrete yapılan zam kadar artış olması üzerinde duruluyor. Bu durumda, SGK ve Bağ-kur emeklilerinin Temmuz’da aldıkları artışla birlikte yıllık zamlarının yüzde 35-40’ı bulacağı öne sürülüyor.

Ağustos ayında iki yıl için yüzde 35 zam oranı belirlenmişti. Ancak yapılacak bir ek protokol var. Ek protokol için de aralık ayı enflasyonunun açıklanması bekleniyor. Yani pazartesi günü açıklanacak olan enflasyon rakamı belirleyici bir kriter olacak. Bu kapsamda da pazartesi günü açıklanacak olan enflasyon rakamının ardından bu kez ek protokol için sendikalar ve bakanlık arasında görüşmeler başlayacak.

Şimdi oku: Milli Piyango 2022 Büyük ikramiyesi İzmir’e gitti

Aslında geçtiğimiz haftalarda görüşmeler olmuştu. Ancak yine belirleyici rol oynayan şey enflasyon olduğu için rakamın açıklanmasının ardından bu defa karşılıklı görüşmeler başlayacak. Sonrasında da ek bir protokolün imzalanmasını bekliyoruz.

Zam oranı için hükümet yetkililerinden açıklama

Emekli ve memur zammı 2022 için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve otoritelerden önemli mesajlar geldi. Yılda iki defa zam yapılan emekli maaşları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin “Emeklilerimizin en alt düzeydeki emekli maaşında daha yukarılara gidecek şekilde kademeli bir şekilde ele alacağız. “dedi.

Emekli ve memur zammı oranı 3 Ocak tarihinde netleşecek. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, “Fiyatlar yükseliyor. Fiyatları indirmek için mücadele ederken diğer taraftan milletimizin alım gücünü artırmak için hem asgari ücreti tarihi bir şekilde yükseltiyor hem de önümüzdeki günlerde inşallah memur ve emekli maaşlarında da düzenlemeler yapılarak, vatandaşımızın alım gücünün azalmaması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam ediyoruz. Asgari ücret 4 bin 253 lira oldu. İnşallah memura da gerekli zamlar verilecek” dedi.5

AK Parti milletvekillerinin, “Bizim seçmen kitlemizin büyük bölümünü emekliler oluşturuyor. Asgari ücretin artışı ile birlikte emeklilerde de büyük beklenti oluştu. Emekli maaşlarına asgari ücretteki artışın altında bir artış olmamalı” dedikleri öğrenildi.

Şimdi oku: Elektrikte kademeli zam tarifesi belli oldu

Emekli ve memur zammı için  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ‘Bütün emekli grupları içine alan bir düzenleme yapacağız. Emeklilerimizin en alt düzeydeki emekli maaşında daha yukarılara gidecek şekilde kademeli bir şekilde ele alacağız.’ açıklamasını yaptı.

Emekli maaşına yapılacak olan zam oranı 3 Ocak tarihinde netleşecek. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, “Fiyatlar yükseliyor. Fiyatları indirmek için mücadele ederken diğer taraftan milletimizin alım gücünü artırmak için hem asgari ücreti tarihi bir şekilde yükseltiyor hem de önümüzdeki günlerde inşallah memur ve emekli maaşlarında da düzenlemeler yapılarak, vatandaşımızın alım gücünün azalmaması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam ediyoruz. Asgari ücret 4 bin 253 lira oldu. İnşallah memura da gerekli zamlar verilecek” dedi.

Emekli ve memur zammı için AK Parti milletvekillerinin, “Bizim seçmen kitlemizin büyük bölümünü emekliler oluşturuyor. Asgari ücretin artışı ile birlikte emeklilerde de büyük beklenti oluştu. Emekli maaşlarına asgari ücretteki artışın altında bir artış olmamalı” dedikleri öğrenildi. İlgili bakanların ise bu konu üzerindeki çalışmaların son aşamaya geldiği, iki seçenek üzerinde durulduğu bilgisini paylaştıkları öğrenildi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir