Dolar/TL’de hareketlilik devam ediyor

Paylaş

Haftaya 10,74 seviyesinde başlayan dolar kuru 13 TL’yi geçti. Dolar/TL, Perşembe sabah saatlerinde düşerek  12.65 TL civarlarında seyrini sürdürüyor.

Dolar/TL haftaya 10,74 seviyesinde başladıktan sonra yüzde 25’ten fazla yükselişle 13,20 seviyesinin üzerini gördü. Dolar/TL çarşamba gününe 11,80’den başladıktan sonra günü 12,65 seviyesinde kapatmıştı.

Türk lirası haffta başından bu yana yüzde 14 değer kaybıyla dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişenü ülke para birimi olurken en çok değer kaybeden ikinci para birimi yüzde 2 düşüşle Güney Afrika randı oldu.

2021’e 7,49 civarında başlayan dolar kuru sene başından bu yana yüzde 75’ten fazla yükseliş kaydetmiş oldu. Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CSD) 562 baz puan seviyesinde bulunurken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 24,74 seviyesinde bulunuyor.

Şimdi oku

Bakan Nebati; ”Ekonomiye yeni Devrimler getireceğiz”

Bakan Nebati: Salınımlarının hafif gelmesi beklenemez

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, “TL mevduat sahipleri koruma altında, yükselişten etkilenmeyecek. 18 liraya giderken ki rakamlar sürekli değişti ve yukarı doğru değişti. Dolardaki bu radikal düşüşten sonra bunun salınımlarının hafif gelmesi beklenemez. Salınımı görebiliyoruz, takip edebiliyoruz. Her şey kontrol altında.” dedi. Bakan Nebati kur korumalı TL mevduata katılımla ilgili olarak, “Bugün 59,8 milyar lira. Bireysellerin döviz mevduatı 169 milyar dolardan 162 milyar dolara düşmüş durumda.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir