2022 yapay zeka aracılığıyla iletişim yılı olacak

Paylaş

Yapa zeka Teknoloji hızla hayatımıza girmeye başladı. Bildiğimiz teknoloji dünyasını sallayacak büyük keşifler kapıda. Geçtiğimiz yılın dijital trendleri kullanıcı davranışı ve veri toplama üzerine yoğunlaşırken 2022’de bu verileri işlemeye ve kullanıcı davranışlarına göre şekillendirilmiş iletişim yılı olacak.

Şirketler, yapay zeka hakkında çalışmalarına devam ediyor. Hedeflenen Yapay zeka, kullanıcı deneyimlerini daha kişisel hale getirmek, otomasyonu arttırarak zaman ve iş gücü ihtiyacından tasarruf etmek, satış ve kullanıcı elde etmek gibi nedenlerle 2022’de daha çok kullanılacak gibi görünüyor.

Yapay zeka ve makine öğrenmesi artacak

Yapılan araştırmalara  göre bu yıl şirketlerin %95’i farklı neden ve yollarla yapay zekadan faydalanacak. Bir çok şirketlerde şimdiden yapay zeka faliyetlerini çalışama platformlarına dahil etmeye başaladı. O kadar ki çalışanlar tarafından yapılan işlerin ortalama %18’i 2021’de otomatik olarak halledilebilecek düzeye geldi. 2022 yılında Yapay zekanın nimetlerinden yararalanacak  şirketlerin sayısının hiç yararlanmayanlara oranlara verimliliklerinin iki kat artacağı tahmin ediliyor

Yarı Robot, Gelecek, Sayısallaştırma

Veri odaklı olmak, bir zorunluluk haline gelecek.

Şirketler, bu yıl rakiplerinden sıyrılmak için verilerini işlemek ve çıkan sonuçlara göre değişiklikler gitme kararı alacak. IT uzmanlarının %83’ü, çözülmemiş veri yığınlarının şirketleri için bir zorluk yarattığını düşünüyor. Analiz edilmeden yığın halinde kalan veri toplulukları, şirketlere yarardan çok zarar getiriyor. Şirketlerin %68’i, şimdiye kadar topladıkları veri yığınlarını yapay zeka 2022’de derinlemesine incelemeyi ve içgörülerini oluşturmayı planlıyor. Öte yandan şirketlerin henüz sadece %59’u bilgi yönetimi teknolojilerinden faydalanıyor ve %43’ü halihazırda sahip oldukları analiz sisteminin ihtiyaçlarına yetmediğini öne sürüyor. Tüm bu nedenler, veri odaklı olmak ve analiz şekillerini geliştirmek için iş gücü, zaman, otomasyon ve yatırım ayırmanın 2022’nin gerekliliklerinden biri olacağını gösteriyor.

 

şimdi oku

Facebook yapay zeka programı yaptıklarınızı analiz edecek

Elektronik, İNsan Beyni

Canlı sohbet ve anında mesaj teknikleri ön planda

Yapay zekanın bir dalı olan makine öğrenmesinin önemli bir kısmı da chatbot’lar ile alakalı gelişmeleri içeriyor. Günümüzde tüketicilerin anında geri dönüş gibi hızlı çözümlere ihtiyaç duymasından dolayı tercih edilen chatbot’lar, 2022’de yılında şirketlerin %40’i tarafından kullanılacak. Bu sayede, yapay zeka ile bahsedilen ihtiyacın karşılanması dışında kullanıcılar ile etkileşim artacak ve markalara olan sadakat güçlenecek. Ayrıca şirketlerle hedef kitleleri arasında sıkıcı ve tek taraflı mesajların yerini daha arkadaşça, hızlı ve duygusal bir iletişimin alması bekleniyor. Canlı destek hatları sunmak, sitelerin arama kısımları için sesli arama yöntemleri geliştirmek de bu maddenin sonuçları olarak karşımıza çıkacak.

Yapay Zeka, Teknoloji, Fütüristik, Bilim, Zeka, Işletme

2022’de podcast dinlenede artış olacak

Son zamanlarda podcast’lere artan ilgi, 2022’de çok artarak devam etmesi bekleniyor. İş dünyasından eğlenceye, kişisel gelişimden sanata her alanı kapsayan podcast’ler, insanların hem genel kültürlerini artırıyor hem de güzel vakit geçirmelerini sağlıyor. Yapılan yapay zeka araştırmalarda podcast’lerin varlığından haberdar ve en az bir kez podcast dinlemiş kişi sayısı %75 civarına ulaşmış  durumda. Bu araştırmanın diğer verilerine göre 2021’de podcast dünyasını keşfeden insan sayısı 30 milyona ulaşırken aylık düzende dinleyenlerin oranı ise yüzde 40’a ulaşmış durumda. Ayrıca, şuana kadar dünyada 900 binden fazla aktif podcast kanalı olduğu tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir