Prefabrik evlere talep arttı! Hem ekonomik hem dayanıklı!

Paylaş

Koronavirüs salgını ikinci yılı geride bırakırken, bu süreçte kentlerden uzaklaşıp kırsala yerleşenlerin tercihi prefabrik yapılardan yana oldu. Prefabrik yapılara talebin artma sebebi olarak depreme dayanıklı, maliyetinin ucuz olması ve istenilen yere taşınabilir olması gösterildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle şehir merkezinden uzaklaşıp, kendi arazilerine ev yaptırmaya karar veren vatandaşların sayısı bir hayli arttı. Koronavirüs nedeniyle Şehirden uzaklaşmak isteyenlerin tercihi ise prefabrik yapılardan yana oldu. Dolayısıyla Prefabrik yapılarda sipariş yoğunluğu da oldukça artmış durumda. Prefabrik yapı Sektöründe ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Bu süreçte vatandaşların en çok tercih ettiği 60-70 metrekare çekirdek ailelerin yaşayabileceği yapılar oldu.

Şantiye, Ev, Iskele, Yerleşim Bölgesi, Apartman

Hızlı kuruluyor ve daha ekonomik

Türkiye’nin her tarafında prefabrik ev yapan yapı firmaları aktif bir şekilde siparişleri yetiştirmek için çalışıyor , prefabrik evlere talebin artmasının en önemli sebebi olarak kısa sürede kurulması ve depreme dayanıklı olması gösteriliyor. Köylerinde barınma ihtiyacı duyan vatandaşlar hızlı kurulumu olan ve diğer binalara göre daha ekonomik olan prefabrik yapılara yönelerek, bağ evleri yaptırmaya başladı. Prefabrik binaların, depreme dayanıklı yapılar olması, pandemi sürecinde evlere olan ilginin artmasının en önemli sebebi.

Ortalama 100 metrekare bir evin anahtar teslimi 25-35 gün içinde yapılıyor. Prefabrik binalar hızlı kuruluyor ve beton ve diğer yapılara göre daha ekonomik. İstenilen yere ulaşımı sağlayıp kurulumu gerçekleştirilebiliyor. Fiyat konusunda da betonarme ve çelik binalara nazaran daha ekonomik olmasının yanında, ısı yalıtımı kendinden straforlu olduğu için diğer binalara göre daha avajantajlı.

Housebuilding, Yeni Bina, Inşaat Sahası, Çerçeve

Çevre dostu ve dayanıklı malzeme

Her türlü iklim koşullarına uygun pratik, taşınabilir ve hızlı çözümler sunan Prefabrik yapılar, hızlıca tasarlanıp üretilen taşınabilir olmasının yanısıra,  dayanıklı çelik yapılar, atık üretimini ve çevresel etkiyi azaltan çevre dostu yapı malzemelerinden oluşuyor.

Bir üretim tesisinde çok gibi kısa bir süre içerisinde, istenilen siparişe uygun Prefabrik yapılar üretilerek sevkiyata hazır hale getiriliyor. Bu prefabrik modüler hafif çelik yapılar, fabrika ortamında üretildikten sonra sahaya sevk ediliyor. Kullanım süresi sonunda kolayca sökülerek farklı konumlarda tekrar kullanılabiliyor.

Her türlü koşula uygun prefabrik yapılar

Prefabrik yapılar, Bağ evi olarak ve köylere kolayca kurulum yapılıyor. Türkiye’nin  birçok bölgesinde  “Acil Konaklama ve Mülteci Kampları” vb birçok projede prefabrik yapılar başarıyla tamamlanıyor. Doğal afet, savaş veya kitlesel yer değiştirme hareketleri (göçmen, mülteci, sığınmacı) gibi olağan dışı durumlarda oluşan kalıcı ve geçici konaklama ve yer değişikliğine daha elverişli bir yaşam destek projesi olan prefabrik yapılar hafif çelik yapılar, konteyner kentleri her geçen gün yaygınlaşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir