TOGG’un güncel yerlilik oranı açıklandı

Paylaş

Türkiye’nin  merakla beklediği yerli arabası TOGG’dan yeni haberler gelmeye devam ediyor.  TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, geçtiğimiz günkü toplantıda TOGG’un güncel yerlilik oranını açıkladı.

27 Aralık 2019’da görkemli bir törenle duyurulan Türkiye’nin mobilite alanında çığır açacak teknolojiler sahip olmasını beklediği TOGG, ile ilgili CEO Gürcan Karakaş, ilerleyen döneme ilişkin  önemli açıklamalarda bulundu.

2022’de üretime geçeceği, Aralık 2023’te de yollarda olacağı açıklanan,  Türkiye’nin yerli otomobil projesi TOGG, ilgili haberlerde gelmeye devam ediyor. Fabrika yapımında sona yaklaşılırken Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, TOGG’un şu anda ne kadar yerli olduğunu açıkladı.

Buna göre TOGG’un dün gerçekleşen toplantısında %51 yerlilik oranına ulaştığını belirten Karakaş, yerlilik oranıyla birlikte bugün geldikleri aşamayı ve bir sonraki adımları da toplantıda dillendirdi.

“Yerlilik oranı yüzde 51”

“Verdiğimiz her sözün arkasında durarak, yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Tedarikçilerimizin yüzde 75’ini Türkiye’den seçerek, 51 yerliliği yakaladık, üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Gemlik’i mobilitenin kalbi yaptık. Avrupa’nın en temiz tesislerini kurduk. Yatırım başlama tarihimizde şaşma olmadı. Yeni yılın ilk haftalarında sayıları 240’a ulaşacak teknisyen ve operatör ihtiyacımızı bölgemizden sağladık.”

“Araç analizlerini bitirdik”

“Ankara’da Teknoloji Araştırma Merkezimizi, Gebze’de prototip atölyemizi hayata geçirdik. 3 boyutlu modellerle simülasyonları tamamladık. Araç güvenliği ve dayanıklılığı tasarım analizlerini bitirdik. Şasi ve güç aktarma gibi geliştirme ve fonksiyon test prototiplerini Türkiye’de üreterek, test merkezlerine gönderdik. Stuttgart’ta TOGG Europe’u kurduk, kullanıcı araştırmalarına başladık. ‘2022 sonunda bataryamız yerli olacak’ dedik, Farasis ortaklığında Siro’yu kurduk. Hızlı ve yaygın altyapı oluşumuna destek için TOGG Akıllı ve Hızlı Şarj Çözümleri A.Ş. ile hazırlıklara başladık.”

İlgili haber: Türkiye’nin otomobili Togg, logosunu belirledi

TOGG CEO’su Karakaş, açıklamalarını TOGG ailesinde yer alacak diğer modellerden bahsederek sonlandırdı. Karakaş, İlk araç olacak olan C segmentindeki SUV’un 2023’ün ilk çeyreğinde pazara çıkacağını, ardından C segment sedan ve hatchback modellerinin üretim sırasına gireceğini açıkladı.

Karakaş, ilerleyen yıllarda B-SUV ve C-MPV ile TOGG’un 5 modelden oluşan ürün gamının tamamlanacağını ifade etti. 2030 yılına kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planladıklarını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir