Gübre şirketleri fiyatlarında indirim yaptı

Paylaş

Kurdaki düşüşün ardından gübre şirketleri gübre ürünlerinde farklı oranlarda indirim yaptıklarını açıkladı

Gübre şirketlerinden gübre fiyatlarında indirimler ard arda gelmeye başladı. Firmalar yavaş yavaş Döviz kurlarındaki düşüşe bağlı olarak fiyatlarını geriye çekiyorlar. Özellikle son bir yıl içerisinde yüzde 236-441 oranında artış yaşanan gübre fiyatlarında, kurdaki geri çekilme ile birlikte gübre fiyatlarıda da indirim gelmeye başladı.

Yıldızlar Yatırım Holding çatısı altında faaliyet gösteren İstanbul Gübre Sanayii AŞ. (İGSAŞ) Dövizdeki düşüşün ardından gübre fiyatlarında indirim yaptığını açıkladı. Kompoze gübre ürünlerinde indirim yaklaşık yüzde 16,5 olurken, ürede ise yaklaşık yüzde 20 oranında indirim yapıldı.

Yıldırım Şirketler Grubu iştiraki GEMLİK Gübre ise CAN %26 gübresinde yüzde 54 indirim yaparak, ton başına yeni fiyatı 7,425 TL olarak belirledi.

Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş (BAĞFAŞ) ise ton fiyatı 8,850 TL olan CAN gübresinde yüzde 18,2 indirim yaparak fiyatı 7,240 TL’ye çekti. BAĞFAŞ, tonu 9,675 TL olan amonyum sülfat fiyatında ise yüzde 26 indirim yaparak fiyatı 7,165 TL seviyesine düşürdü.

Tekfen Holding çatısı altındaki TOROS Gübre’den yapılan açıklamada ise “Toros Gübre, günlük olarak piyasa fiyatlarına paralel şekilde fiyatlarını ayarlıyor. Kur ve maliyet bazlı hesaplamalar sonrası tüm gübre çeşitlerinde ortalama yüzde 20-25 oranında indirimler söz konusu” denildi.

GÜBRETAŞ’ta bitki beslemede önemli yer tutan yavaş salınımlı gübreler ile damla sulama ve yaprak gübrelerinde ilkbahar sezonu öncesi ortalama yüzde 20 indirim yapacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir