Emeklileri sevindiren zam açıklaması

Paylaş

Emekli maaşı 2022 zammı için geri sayım başladı. 2022 asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmasının ardından emekli maşlarına da yakın bir oranda zam yapılacağı konuşuluyor. Hükümetten bu yönde açıklamalar gelmesi emeklileri sevindirdi.

Asgari ücret zammının ardından gözler ocak ayında belirlenecek olan emekli zammına çevrildi. Milyonlarca SSK, Bağkur emeklisini ilgilendiren yeni yıl emekli maaşları 2022 enflasyon rakamları ile netleşecek. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de ocak ve temmuz olmak üzere senede iki defa zam alıyor ve memur emeklilerinde olduğu gibi zam oranı da bir önceki 6 aylık dönemde, TÜİK tarafından açıklanan, TÜFE’deki enflasyon oranına göre hesaplanıyor.

TÜİK’in açıkladığı 5 aylık enflasyona göre de işçi ve Bağ-Kur emeklileri için şimdiden yüzde 10.47 zam kesin gözüküyor. 2022’nin 3 Ocak tarihinde açıklanacak 6 aylık enflasyona göre bu zam oranı daha da artabilir.

Emeklileri sevindiren açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ‘Bütün emekli grupları içine alan bir düzenleme yapacağız. Emeklilerimizin en alt düzeydeki emekli maaşında daha yukarılara gidecek şekilde kademeli bir şekilde ele alacağız.’ dedi.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, “Fiyatlar yükseliyor. Fiyatları indirmek için mücadele ederken diğer taraftan milletimizin alım gücünü artırmak için hem asgari ücreti tarihi bir şekilde yükseltiyor hem de önümüzdeki günlerde inşallah memur ve emekli maaşlarında da düzenlemeler yapılarak, vatandaşımızın alım gücünün azalmaması için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam ediyoruz. Asgari ücret 4 bin 253 lira oldu. İnşallah memura da gerekli zamlar verilecek” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir