‘Kybele’ heykeli 60 yıl sonra yurduna döndü

Paylaş

60 yıl önce Türkiye’den kaçırılan 1700 yıllık ‘Kybele heykeli’, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu tarafından yürütülen titiz çalışmalar sonucu Türkiye’ye getirildi.

Afyonkarahisar’ın Çavdarlı köyünde 1964’te yol kazısında bulunup, yurt dışına kaçırılan Anadolu’da bolluk ve bereketin ana tanrıçası olarak da bilinen ‘Kybele heykeli’ ve bir müzayede satılmak üzereyken Türkiye‘den yetkililerin devreye girmesi ile 60 yıl sonra yurda getirildi.

Türkiye’den kaçak yollarla önce İsrail’e götürüldüğü tahmin edilen 1700 yıllık Anadolu’nun ana tanrıçası ‘Kybele heykeli’, ABD’de bir müzayede satışı sırasında  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu tarafından yürütülen titiz çalışmalar sonucu 10 Aralık 2020’de yeniden yurda getirildi.

Tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılan Kybele heykeli, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bir süre sergilendikten sonra 24 Aralık’ta Afyonkarahisar’daki yetkililere teslim edildi.

 Kybele heykeli yeni müzede sergilenecek

Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü uzmanları tarafından teslim alınan eserin bir süre eski müzede sergilenecek.  Yeni yapılacak müzenin Haziran ayında açılması planlanıyor.  Kybele heykeli yeni müze açıldıktan sonra 3’üncü yüzyıl Roma eserlerinin olduğu bölümde sergilenecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir