Dövizdeki düşüşün fiyatlara yansıtılması bekleniyor

Paylaş

Dövizde hızlı eri çekilme devam ederken vatandaşlarda fiyatlarda düşüş yaşanmasını bekliyor. Konuyla ilgili son dakika açıklaması yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş “Fırsatçılara göz açtırmayacağız.” ifadesini kullandı.

Dövizin son aylarada hızlı yükselmesiyle piyasadaki bir çok ürünün fiyatı artmıştı. Dolar ve Euro’daki düşüşün ardından herkesin gözü mağaza ve marketlerdeki fiyatlara çevrildi. Özellikle gıda fiyatlarında düşüş beklenmeye başlandı.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, gıda akaryakıt gibi birçok ürün grubunda döviz kurlarını bahane ederek jet hızıyla zam yapanların şimdi samimiyetlerine inanmak için indirim beklediklerini açıkladı. “Herkes taşın altına elini koysun” diyen Palandöken, “Bu dönemdeki desteklere kamu bankalarının yanı sıra özel bankaların da katılması gerekiyor” dedi. Tedbirlerin bir an önce alınması gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Her dükkana kolluk kuvveti koyamayız. Yapılacak bir şey var o da; günde 8 kere etiket değiştirenlerin o etiketleri tekrar değiştirmeleri… Fakat şimdi de ‘biz pahalıya aldık’ diye bahane üretiyorlar” dedi.

Fırsatçılara göz açtırmayacağız

Zamlardan bunalan  tüketiciler, dövizdeki düşüşle birlikte artan fiyatların da inişe geçmesini beklemeye başladı. Piyasada beklentide bu yönde oluşmuş durumda. Tüketici dernekleri zamların geri çekilmesine yönelik çağrılar yapılırken, Ucuz gıdaya ulaşma isteğiyle birlikte merdiven altı üretim tehlikesi de dikkat çekildi. bu süreçte fiyatların kademeli olarak düşebileceği öngörülüyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Muş ise “Döviz kurlarındaki düşüşü, tedarik zincirinin her halkasında fiyatlara yansıtmayanlara karşı denetimlerimiz artarak devam edecek, fırsatçılara göz açtırmayacağız. İhlalde bulunanlara hukuki çerçevede en ağır cezaları vereceğiz, vatandaşımızın hakkını-hukukunu kimseye çiğnetmeyiz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir