Altın fiyatları yükselişte, Gram, çeyrek ve tam altında son durum

Paylaş

Altın fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Son yükselişle gram altın 900 TL’nin üzerini görmüş oldu. Peki artış nereye kadar devam edecek? Gram altın fiyatlarındaki yükseliş devam edecek mi? Altın fiyatlarında neden artıyor? Altın fiyatlarında son durum…

Altındaki yükseliş devam ediyor hareketlilik haftanın son işlem gününde de devam etti. Piyasalarda yükselişi durduralamayan Altın fiyatları Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık düşüşünün ardından devam ediyor.  Gram altın 938 TL civarında bulunuyor. Çeyrek altın ise 1.534 lira, Cumhuriyet altını da 6.247 liradan değer buluyor.

Altın, son dört haftayı da art arda kayıpla kapattıktan sonra Cuma günü güncel altın fiyatları piyasalardaki Fed belirsizliğinin kalkmasıyla bu haftayı kazançla kapattı. Gram haftanın son gününe 17 Aralık  güne 907.1 liradan başlayan atın, gün içinde en düşük 905.2 lira, en yüksek de 932.7 lira seviyesini gördü. Gram altın ise dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 900 TL’nin üzerini görmüş oldu.

Altın fiyatları neden artıyor?

Gram altın, küresel altın fiyatlarının 1.800 doları görmesi ve dolar/TL’nin 15,50’nin üzerindeki seviyelerde seyretmesi altın fiyatlarının artmasında etkili oldu. Enflasyonda kasım ayında gözlenen yükselişte; döviz kuru gelişmeleri, küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili oluyor.

Merkez Bankası faizde aşağı yönlü adımlarına devam ediyor. Ekimde iki puan indirim yapan Merkez Bankası, kasım toplantısında da faizi 1 puan daha aşağı çekti. Merkez Bankası böylece son 4 toplantıda faizde 5 puanlık indirime gitmiş oldu

Altın fiyatlarında son durum

Fed toplantısı öncesinde 1.760 dolara civarına gerileyen ons altın, Fed toplantısının yarattığı belirsizliğin kalkmasıyla son kayıplarını silerek haftayı karlı kapattı. Gram altın, 938 TL civarında bulunuyor. Hafta başından bu yana 110 TL yükselen gram altın, haftaya 795 TL civarında başlamıştı.

Çeyrek altın ise 1.534 lira, Cumhuriyet altını da 6.247 liradan satılıyor.


 

Altın fiyatları yükselişte, Gram, çeyrek ve tam altında son durum” konusunda Bir Fikir

  1. Borsada hisselerin çoğu Dolara endexsli olduğundan dolar arttıkça hisseler değeri kazanıyor. Buda alım satımları cazip haline getiriyor. O yüzden Borsada fazla kayıp yaşanmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir