Yeni Asgari Ücret zammı sonrası ‘İşsizlik maaşı’ arttı

Paylaş

2020 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücret net 4253.40 TL oldu. Yeni asgari ücretten Gelir vergisi ve Damga vergisi kaldırıldı. Asgari ücrete gelen zamla birlikte, işsizlik aylığı, kıdem tazminatı, 65 yaş aylığı gibi pek çok ödemede de ciddi artış yaşandı.

Yeni Asgari ücrete dün yapılan 4. ve son toplantının ardından açıklandı. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2020 yılından itibaren geçerli olacak yeni asgari ücret net 4253 lira 40 kuruş olmuş oldu. Yeni asgari ücrete  %50 zam yapılmış oldu. Yeni asgari ücret sadece asgari ücret çalışanları değil dolaylı yoldan milyonlaraca kişiyi yakından ilgilendirecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 4. toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile işçi ve işveren temsilcileri Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gelerek Erdoğan ile görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2022 yılı asgari ücret miktarını açıkladı. Buna göre, 2022 yılında Yeni asgari ücret en alt rakamı net 4 bin 253 lira oldu. 

Görüşmenin ardından yeni asgari ücreti açıklayan Erdoğan, “Komisyon, asgari ücretin 4 bin liranın üzerinde olması gerektiği yönünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımıza görüş bildirmiştir. Bakanlığımız tarafından şahsıma aktarılan bu görüş çerçevesinde biz de asgari ücreti belirledik. Buna göre 2022 yılında yeni asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir” dedi.

Gelir vergisi ve Damga vergisi ve Agi kalktı

2022 yılı yeni asgari ücreti brüt 5 bin 4 TL, net 4 bin 253 TL 40 kuruş olarak belirlenirken, asgari ücretliler üzerindeki gelir vergisi ve damga vergisi de kaldırıldı. Yapılacak düzenlemeyle, tüm işçilerin ücret gelirlerinin, asgari ücrete kadar olan kısmından gelir ve damga vergisi kaldırılacak. Böylece işverenler, işçi başına 450 liralık bir yükten de kurtulmuş olacak. Devlet, en az 6 milyar liralık bir gelirden vazgeçmiş olacak. Zamla bir önceki yılın asgari ücretine göre yüzde 50.5’in üzerinde artış yapmış olacak.

Yeni düzenlemeyle birlikte asgari ücret üzerindeki vergi kaldırılırken, gelir vergisinden düşülerek çalışana geri ödenen asgari geçim indirimi (AGİ) de kalkmış olacak. Yapılacak düzenleme ile tüm işçilerin asgari ücret düzeyine kadar olan gelirlerinden gelir vergisinin tamamen kaldırılmasıyla, alınmayan bir verginin iadesi ve AGİ ödemesi söz konusu olmayacak. Buna karşılık asgari ücretler, evlilik durumu ve sahip olunan çocuk sayısına göre artacak.

Yeni asgari ücret ile işsizlik maaşıda 2 bin 137 lira oldu

İşsizlik aylığı 2 bin 137 lira oldu

Asgari ücrete gelen zamla birlikte, asgari ücretin dışındaki pek çok ödeme de yeniden belirlenecek. 2022 yılında en düşük işsizlik maaş 2 bin 137 lira, en yüksek işsizlik maaşı 4 bin 260 lira olacak. Hiçbir güvencesi olmayan yaşlılara verilen 65 yaş aylığı, iş göremezlik ödeneği, bireysel emeklilik sistemine (BES) devlet katkısı miktarı, engelli aylığı, evde bakım parası da 2022’de zamlanacak. Kıdem tazminatı tavanı da 12 bin 975 liraya yükselecek. Asgari ücretle işçilerin ihbar tazminatları da yükselirken, daha fazla kişi Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinde devlet şemsiyesi altına girmiş olacak. Ücretlerle birlikte sigorta primleri de artarken, esnaf primleri de yükselecek.

Asgari ücretin işverene maliyeti

Yeni yıldan itibaren geçerli olacak Brüt asgari ücret 5004.00 TL olurken. Yeni asgari ücretin işverene maliyetide belli oldu. yeni asgari ücret çalışan kesintisi: SGK primi (yüzde 14 ) 700.56 İşsizlik sigortası primi (yüzde 1) 50.04 Kesintiler toplamı çıkarıldığında 750.60  Net asgari ücret 4253.40 oluyor. Asgari ücretin işveren maliyeti ise SGK primi (işveren payı) (yüzde 15.5) 775.62 İşveren işsizlik sigorta primi (yüzde 2) 100.08 İşverene toplam maliyet 5879.70 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir