Asgari Ücret belli oldu! 2022 yılı Asgari ücrete rekor zam!

Paylaş

Milyonların merakla beklediği yeni asgari ücret belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Asgari ücret net 4 bin 250 lira oldu.

Son dakika gelişmesi yaşandı! Asgari ücret açıklandı. Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Yeni yılda asgari ücret net 4 bin 250 lira olacak. 2022 yılında bekar biri için AGİ 402 lira oldu. Evli eşi çalışmayan ve çocuksuz biri için AGİ 481,5 lira, evli eşi çalışmayan ve 1 çocuklu biri için AGİ 543 lira oldu. Asgari ücret 2022 yılı için net 4 bin 253 TL oldu. Asgari ücret artışı yüzde 50.54 seviyesinde gerçekleşti.

Asgari ücret açıklaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Cumhurbaşkanı konuşmasında, “Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir. Son 50 yılın en yüksek rakamını ifade eden asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. dedi. Yeni asgari ücretin çalışanlarımıza ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Çalışanlarımızı fiyat artışlarında ezdirmeme kararımızı ortaya koyduğumuza inanıyorum. Elbette çalışanlarımız çok daha fazlasını hak ediyor.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretten vergiler kaldırıldı

Ülkemizde onlarca yıl asgari ücretin vergiden muaf tutulması yaşanmıştır. Yeni asgari ücret düzenlemesi ile birlikte on yıllardır konuşulan bu özlemi hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki yıl başından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 TL ilave yükten kurtarıyoruz. Geçmişte ‘dolar şuydu’ diye “hesabı dolar üzerinden yaparak asgari ücreti tespit etmek gerekir” şeklindeki yaklaşımlar bu ülkenin şuandaki çalışan işveren bu noktadaki istismarından başka bir şey değildir. Bunlara sormak lazım. Sizin geçmişinizde acaba Türk Lira’sının olduğu ülkede insanları dolarla mı çalıştırıyorsunuz? Bizim paramız bellidir. O da Türk Lirası’dır. Şuanda bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntıları da evelallah en kısa zamanda aşacağız. Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe en kısa zamanda son vermeye kararlıyız. Ülkemizin geleceğini ne yeminli faiz ve kur spekülatörleri, ne iç ve dıştaki Türkiye düşmanları, ne de bir avuç muhteris belirleyebilir. Bu ülkenin geleceğini 84 milyon hep birlikte biz belirleyeceğiz.”dedi

 

 

Asgari Ücret belli oldu! 2022 yılı Asgari ücrete rekor zam!” konusunda Bir Fikir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir