Asgari ücret zammı için son rakamlar belli oluyor

Paylaş

Asgari ücret görüşmeleri bir süredir gündemi meşgul ediyor. Asgari ücret komisyonu asgari ücret zammını belirlemek için üçüncü kez görüşmelere bugün başladı. Asgari ücret zammı belli oldu mu ? Asgari ücret görüşmelerinde son durum.

Bugün üçüncü kez yapılan Asgari ücret tespit komisyonu toplantısı Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiriyor. Komisyonda asgari ücret zammı belli olmaya başladı. Çalışanlar 3750 ila 4 Bin TL arası bir rakam bekliyor. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder: ‘’Komisyonda aldığımız onlarca parametre var. Asgari ücret komisyon kararıyla belirlenecek.” dedi. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder şu ifadeleri kullandı:

‘’Çalışanlarla ilgili işçi ve işveren taraflarının görüşleri oldu.’’

Asgari ücret teşvik konusunda belli konularda mutabakata varıldı. Zam oranlarına ilişkin olarak TİSK beklenen enflasyonu öneriyorduk bu sefer gerçekleşe enflasyonu alalım. Türk İş enflasyon üzerine refah payı ekleyelim dedi. Ben TİSK ve Türk İş temsilcimize sözü vermek istiyorum. Son toplantımızda da asgari ücretin ne olacağına karar vereceğiz. Son toplantıda bakanlığın bütçesi var bunu kendi aramızda analiz edip net bir tarih belirleyeceğiz.

’Eflasyona karşı çalışanları koruyacağız’’

Asgari ücrette sın durum: ‘’4’üncü toplantının da geçmiş yıllara göre daha erken olacağını düşünüyorum. Aralarda devlet ve kamu tarafı olarak işçi ve işveren temsilcilerimizle diyaloglarımız sürüyor. Son toplantı için çalışma yapacağız. Bu toplantıyı size açıklayacağız.  Geçmiş yıllara baktığımızda bunun ben daha erken tarihte olacağını düşünüyorum.”

“Hiçbiri enflasyona karşı farklı bir tavrımız olmayacağını korunacağını ifade ettik. Enflasyona ezdirilmeyeceği çok açık ortada 3 bin 161 gibi önerilmiş bir rakam olmadı. Enflasyona karşı çalışanlarımızı koruyacağız. Devletimizin resmi kuruluşu TÜİK’in açıkladığı tüm rakamlar bizim için geçerlidir. Bizim esas aldığımız kurum TÜİK’tir.

‘’3 konuda mutabakata vardık.’’

Asgari ücrette son durum: ”SGK işçi primlerinin 5 puan olarak revize edilmesi yüzde 14’ün 9 olarak düzenlenmesi. İkinci olarak ilk günden itibaren dile getirdiğimiz 1’in vergi diliminin brüt asgari ücret miktarına çekilmesidir. Diğeri de 5 yıldır uygulanan asgari ücret desteğinin ilk yıllarda olduğu gibi yüzde 6 olması gibi bir mutabakat var. Çalışanlar enflasyondan korunacak. Türk İş’de hesapladı ancak bulunduğumuz nokta budur. Müzakeredir bu biliyorsunuz son toplantıya kadar bu devam edecek Türk İş görüşlerini beyan ediyor biz de ediyoruz umarım dengeli adil ve doğru bir asgari ücret tespit ederiz. Ben çok net olarak ifade ediyorum vereceğim mesaj şu enflasyona karşı koruyacağız. Onun üzerinde müzakerelerimiz devam ediyor.”dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir