Böyle kuyruk görülmedi! Tam 20 km TIR kuyruğu

Paylaş

Dolar kurunun yükselip TL’nin değer kaybı sonra Türkiye’nin ihracatında ciddi bir artış meydana geldi. Türkiye’nin her bölgesinden yola çıkan TIR’lar Avrupa ülkelerine ulaşmak için sınırda uzun kuyruklar oluşturdu.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden aldıkları ihraç ürünleri Avrupa ülkelerine götüren TIR’lar, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli ve Kapıkule Sınır Kapılarında uzun kuyruklar oluşturdu. Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda TIR kuyruğu 20 kilometreyi buldu. Kapıkule’deki parklarda ise yaklaşık 2 bin 500 TIR çıkış için bekleyişini sürdürüyor.

Trakya Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndan geçen yılın 11 ayına göre bu yılın aynı döneminde ihraç yükü taşıyan TIR çıkışlarında yüzde 56,23 Kapıkule’de ise yüzde 19,46 artış olduğunu açıkladı. İhracat arttığı için  bu kadar kuyruklar çoğalıyor

Bekleyiş çileye dönüştü

TIR’ların sınır kapısında bekleyişleri günler sürüyor. Bu durumda özellikle Tır şöförlerini zora sokuyor. Bekleyişler bazen 3-5 gün sürüyor. Günlerce kilometreler yolu beklemek zorunda kalan şöförler için en büyük sorunlar; yemek, uyku ve tuvalet ihtiyacı oluyor. Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda 20 kilometrelik kuyruk oluşmuş durumda Kapıkule’de ise 2 bin 500 civarı  TIR beklemeye devam ediyor. İhracat arttı  kuyruğun sebebi bu.

Bir diğer sorunda sınırda bekleyen göçmenlerin kaçak yollardan TIR’lara binme çabası.  Çıkış yapmak için bekledikleri sırada göçmenlerin TIR brandalarını keserek gizlice araçlarına bindiğinden dert yanan şöförler. Rahat uyku uyuamıyoruz. Uykuya geçtiğimizde özellikle ‘’Afgan ve Suriyeliler park halındeki aracın çadırını keserek kaçak yollardan araçlara biniyorlar başımız sıkıntıya giriyor, yetkililerde önlem alınmasını rica ediyoruz’’ dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir