Aşırı çalışmak İşkolik olmaya neden olabilir

Paylaş

Çalışkan biri olmak özenilecek hatta hedeflenecek bir şey olabilir fakat, herşeyin fazlası olduğu gibi çalışmanın da fazlası zararlıdır. Mola bile vermeden, çevrenizdekileri görmeyecek duruma gelecek kadar sadece çalışmak, çoğu zaman yeteri kadar çalışmadığınız hissine kapılmak  İşkolik olma durumunu ifade eder.

 

Çevrenizden işkolik olduğunuza dair şikayetler aldımız mı? Yeterince çalışmadığınızı mı hissediyorsunuz? Mesainin bittiğini bile farketmiyorsanız, çalışma saatiniz bir günde 12- 13 saati buluyorsa sizde bir işkolik olabilirsiniz. Herkes 9-5’i bilir, ancak işkolikler daha çok 8-8 gibi çalışırlar. Yapılan araştırmalara göre işkolikler daha fazla hasta oluyor, daha fazla uyku sorunu çekiyor, daha fazla duygusal tükenme ve daha depresif duygu bozukluğu yaşıyor. İşkolikler, çok çalıştığı uyarılarını rağmen dinlemeden hatta mola bile vermede çalışsa hala yeterince çalıştığına inanmazlar. İşkolik daha çok çalışarak daha kendini güvende daha başarılı hisseder, ama gerçek olan şudur ki işkolik olmak asla tatmin olmayan bir sürece giriştir.

Toplantı, Işletme, Mimar, Ofis, Takım, Plan, Planlar

Paraya kendinizi kaptırmayın

Daha yüksek bir geliri hak ettiğinizi hissediyorsunuz. Daha fazla para kazanmanın dünyadaki tek önemli şey olmadığını unutmayın. Siz kazandıklarından daha değerli değerlisiniz. Bunu unutmayın. Para kazanarak daha mutlu olacağına inan insanlar daha fazla İşkolik olurlar. Daha fazla para daha fazla mutluluk anlamına gelmez. Para, sevdiğiniz şeyleri yapmak için sadece bir aracınız olsun. Çok çalışın, ancak paraya fazla kapılmayın. Rahat yaşamak için bir gecede başarılı olmanıza gerek yok.

Arkadaşlarınıza daha çok zaman ayırın

İşkolikler yakın ilişkiler işler kurmakta zorluklar çekebilir. İş bir öncelik haline geldiği için yakınındaki insanlara fazla zaman ayıramaz hale gelirler. Arkadaşları ve ailesi ile arasının bozulmaya başlayabilir. sevdiklerinizin ve yakın çevrenizin uyarılarını ciddiye almayacak kadar İş artık hayatın merkezine oturmuş olabilir. Bunun yerine ailenize ve arkadaşlarınıza daha fazla zaman ayırmanız sizin lehinize olacakır. Hayatınızdaki en önemli insanlara zaman ayırdığınızdan emin olun. Çevrenizdeki sizi gerçekten önemseyen kişileri ihmal etmeyin.

Döner Tabla, Bilgisayar, Çalışma Alanı, Iş Istasyonu

Yaşamdan keyif olmaya bakın

Günlük hayatımızın önemli bir bölümü çalışarak geçiyor. Ama bu dünyaya sadece çalışmaya gelmediğinizi unutmayın. Hayattan zevk alamaya bakın. Keyifli dakikalar geçirebileceğiniz aktiviteler bulun. Hobi edinin aklınızda ki iş ile ilgili düşüncüleri ertesi güne bırakın. Bu aynı zamanda, kendi halinizdeyken de mutlu olmayabileceğiniz anlamına da gelir. Tüm odaklandığınız şey sadece iş ise, mutluluğunuz ve refahınıza risk altında demektir.

Gününüzü iyi planlayın

Bir günde 24 saatimiz var. Bu 24 saatin 8’i uyku, 8’ini iş için ve diğer 8’ini kendimiz için kullanabiliriz. Dengeleri bozmamaka için  8/8/8 sağlıklı bir kuraldır bu kurala uymaya çalışın. İşkolikler genelde bu kurala uyamazlar. Bu kurala uyduğunuz da hayattan daha keyif olan daha enerjik hale gelmeniz mümkün. Ertesi gün daha mutlu ve enerjik bir şekilde geri dönebilmeniz için çalışma haricinizdeki zamanınızı da planlayın.

Kadın, İŞ, Ofis, Beyaz Tahta, Toplantı, Kız, Dişi

Sevdiğiniz işlere odaklanın

Herkes sevdiği işi yapmak isteyebilir fakat, pek azımız sadece sevdiği işi yapabilir. Pek çoğumuzda daha çok kazanç için daha iyi bir iş bulma isteği var. Bazı insanlar inanılmaz iş teklifleri alırken, bazıları iş kuruyor. İş bulamama, istediği işi yapamama, kişiyi baskı altına alıp strese sokabilir. Stres hayatınızı tüketeceğinden, konforunuz için başkaları tarafından baskı altında hissetmenize gerek yok. Yeterince para kazanıyorsanız ve hayatta sevdiğiniz şeyleri yapmaya gücünüz yetiyorsa, o zaman kazandın. İşkolik olup Daha fazla çalışmak zorunda değilsiniz. Kendi şeridinizde kalın ve sizi mutlu eden şeyi yapın.

Herşeyi tek başına yapmaktan kaçının

İş yaşamında kendi başınıza çalışarak başarıya  ulaşmak çok zorlu bir süreçtir. Tek başına çalışmak tek başına bir yolculuğa benzer. Daha çok tek başına değil iş bölümü yaparak çalışmak daha akıllıca bir stratejidir. Her zaman her şeyi tek başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Tek başına gitmeyin.  iş-yaşam arasında bir denge olduğunu unutmayın. iş bölümü yapın. Destek isteyin.

Son olarak, hayat ta herşeyin bir denge üzerinde olduğunu unutmayın! Harika olduğunuzu ve harika bir iş çıkardığınızı anlayın. Asla olağandan fazla çalışmayın. Başkaları gibi yaşamak zorunda değilsiniz. Hayat sadece para üzerine kurulu değil Hayattan zevk almaya bakın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir