Merkez Bankası’ndan yükselen döviz kurlarına müdahale açıklaması

Paylaş

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yükselen döviz kurlarına müdahale açıklaması yaptı. Kavcıoğlu, ” Döviz piyasasına müdahelenin amacı piyasadaki likidite koşullarını desteklemeye ve oynaklığı gidermeye yöneliktir. Rezervleri kararlı bir şekilde artırmaya devam edeceğiz” dedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yatırımcılarla video konferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi. Kavcığolu son günlerde yükselişi devam eden döviz kurları ile açıklama yaptı. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan dövize müdahale açıklaması geldi. Kavcıoğlu, Rezervleri kararlı bir şekilde artırmaya devam edeceklerini belirtirken, ”Mevcut para politikası duruşumuzun 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz.”dedi

Kavcıoğlu, “Mevcut para politikası duruşumuzun birikimli etkilerini 2022’nin ilk yarısında gözlemleyeceğiz. Merkez Bankası’nın döviz piyasasına müdahelesinin amacı piyasadaki likidite koşullarını desteklemeye ve oynaklığı gidermeye yöneliktir. Faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı, bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum. ” dedi.

Rezervlerimizi kararlı bir şekilde artırmaya devam edeceğiz.

Kavcıoğlu tam konuşmasında: ”Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda. Cari işlemler dengesi ağustos ve eylül aylarında fazla verdi. Yıllık cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti. Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanlar da bu alanlara destek verecektir.”dedi.

Kavcıoğlu: ”23 Eylül tarihinden bu yana TL tasarruf mevduatındaki yükseliş devam ederken, yabancı para tasarruf mevduatında sınırlı düzeyde azalış gerçekleşti. Son haftalardaki eğilimlerde görüldüğü gibi daha düşük seviyelerde gerçekleşecek enflasyonla birlikte reel mevduat getirileri yüksek kalmaya devam edecektir. Merkez Bankası’nın döviz piyasasına müdahelesinin amacı piyasadaki likidite koşullarını desteklemeye ve oynaklığı gidermeye yöneliktir. Rezervlerimizi kararlı bir şekilde artırmaya devam edeceğiz. 2022 sonunda tüm göstergelerde hedeflerimize ulaşacağız.” şekinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir