Stokçuluk yapanlara cezalar artırılacak

Paylaş

Dolar kurunun artmasını fırsat bilip stokçuluk, karaborsacılık yapanlarla ilgili şikayetlerin artmasının ardından; konu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soruldu.  Cumhurbaşkanı, konuyla ilgili olarak ” İlgili Bakanlıklarımızla bütün bunların üzerine gitme kararlılığımız var. Eğer cezai müeyyideleri düşükse, bunların cezai müeyyidelerini artırmak suretiyle biz bu işin üzerine gidelim, talimatını verdim” dedi

Son dönemlerde özellikle temel gıda maddelerinde özellikle un ve şeker  maddeleri dahil, hatta hizmet ve üretim sektöründe bazı mal ve hizmetlerin piyasada bulunamadığına, karaborsacılığın ve stokçuluğun yaygınlaştığına dair çokça şikayet alınıyor. Konu Türkmenistan ziyareti dönüşü uçakta gazeteciler tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soruldu.

“Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı büyüme stratejisiyle yolumuza devam edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konuyla ilgili yaptığı açıklamada; ‘‘Bu konuyla ilgili başta Ticaret Bakanlığımız gerekli tedbirleri alıyor, adımları atıyor. Bu tür stokçuluğun yapılması kesinlikle yasaktır. Örneğin şekerle ilgili yapılan açıklamaların ardından Tarım ve Orman Bakanlığımız depolarda ne kadar şeker olduğunu oralarda göstermek suretiyle herhangi bir sıkıntının olmadığını çok açık net ortaya koydular. Böyle bir sıkıntı yok. Bunun dışında sanayide bakıyorsunuz bazı parçaların, yedek parçaların vesaire satışı veya bunların piyasaya sürülmesi noktasında da ne yazık ki depolama yöntemiyle bunu piyasadan çeken ve bu konularda da üretimi engelleyen ahlaksızlar var, edepsizler var. İlgili Bakanlıklarımızla bütün bunların üzerine gitme kararlılığımız var. Arkadaşlara şunu da söyledim; eğer cezai müeyyideleri düşükse, bunların cezai müeyyidelerini artırmak suretiyle biz bu işin üzerine gidelim. Stokçuluk dinimizde de yasaktır. ”şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir