Asgari ücret görüşmeleri başlıyor! Asgari ücrete rekor zam! 4 Bin TL’yi bulabilir

Paylaş

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıyor.  Zam oranın ilk toplantıda belirlenmesi konusundaki çağrıya her kesimden de olumlu yanıt geldi. Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılır ve bir kısım vergi ve kesintileri de kaldırılırsa, asgari ücret net 4 Bin TL’yi bulabilecek.

Asgari ücret görüşmeler 1 Aralık’ta başlıyor. Asgari ücret zammı yaklaşık 6 milyon çalışanı yakından ilgilendiriyor. Geçtiğimiz yıllara oranla bu sene görüşmeler erken başladı. Komisyon ilk toplantısını Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yüz yüze gerçekleştirecek. Toplantıda yeni yıldan itibaren geçerli olacak artış için işçi ve işveren kesimi temsilcileri bir araya gelecek. Zam masasında işçileri Türk-İş, Hak-İş, DİSK işvereni de TİSK temsil edecek.

Asgarin ücretin kısa bir süre içinde açıklanması bekleniyor. Zire Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin belirlenmesinde aralık sonunu beklemeyerek aralık ayının ilk iki haftasında asgari ücretin belirlenebileceği yönünde açıklama yapmıştı.

Hükümet, bir taraftan artan enflasyon rakamlarını gözeten, bir taraftan da istihdamı düşürmeyecek bir artış hedefinde. Asgari ücrette dengenin korunması ve çalışanların satın alma güçlerinin korunması ise temel hedef olacak.

Madeni Paralar, Banknot, Para

Asgari ücreti belirleyen unsurlar

Asgari ücretin çalışma hayatında bir çok farklı belirleyicisi olması söz konusu. Yapılacak zamda Asgari ücretlilerin satın alma güçlerinin korunması en önemli husus. Bu yıl asgari ücret görüşmelerinin daha erken gündeme gelmesinin arkasında da satın alma gücünün korunması beklentisi yatıyor.

Milyonlarca çalışanın ve işverenin gözü Çarşamba günü ilk toplantısını yapacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na çevrilirken Türkiye bir taraftanda yoğun bir ekonomi gündemine sahne olacak. Türkiye İstatistik Kurumu üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıklayacak. İhracat ve enflasyon rakamları da aynı gün duyurulacak

Para, Madeni Paralar, Yığın

Diğer yandan İşverenlerin istihdam kararlarında işgücü maliyetleri belki de en önemli noktalardan biri. 2021 yılı için 3577.5 TL olan brüt asgari ücretin işverene maliyeti 4203.56 TL. Dolayısıyla işçinin eline geçen net rakam ile işverene maliyet arasında önemli bir fark var. İşverenin işgücü maliyetlerindeki artışlar işgücü piyasasında istihdam dengesini belirleyen çok önemli bir unsur. İstihdam düzeyini düşürmeyen, hem de çalışanların refahını koruyacak bir denge tutturulması şart. Aksi taktirde asgari ücretteki artışın toplam istihdamda bir azalmaya neden olabilir.

İşverene devlet desteği bir diğer önemli faktör zira 2016’dan beri işverenlerin işgücü maliyetlerini azaltmak için asgari ücret desteği uygulaması devrede. Bu çerçevede 2016’da 100 TL ile başlanan asgari ücret desteği 2021’de 75 TL olarak uygulandı. Destek tutarının artırılarak devam etmesi gerektiğini aksi taktirde istihdam düzeyinde bir daralma yaşanabileceğini ifade ediyorlar.

Cüzdan, Para, Finans, Ödemek, Maliyetler

Asgari ücret  net 4 Bin TL olur mu?

Bakan Bilgin zam oranının enflasyonun üzerinde olacağı mesajını verirken görüşmelerde vergi indirimi dahil birçok seçenek masada olacak. Bakan bilgin, toplumun beklentilerine karşılık verecek bir asgari ücret konusunda işçi kesimi ile uzlaşı içinde oldukları mesajı verirken güçlü bir zam beklentisi oluştu. Hükümet asgari ücreti yukarı çıkarmak için vergiler dâhil çok yönlü bir çalışma yürütüyor.

Asgari ücret şuan için brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Gelir Vergisi Kanunu 103. maddeye göre; asgari ücretli bir işçinin, ücret matrahının yıllık 24 bin TL’yi aştığı ay ve takip eden diğer aylarda, ücretinin bir sonraki vergi diliminde yüzde 20 üzerinde vergilendirilmesi gerekiyor. Bu yıl için asgari ücrette işveren payı 554,51 TL, işveren işsizlik sigorta primi 71.55 TL’yi buluyor. Böylece 2021 yılı rakamlarına göre asgari ücretin işverene maliyeti 4 bin 203,56 TL oluyor.

Asgari ücretin 4 bin liraya yaklaşması için yapılan tüm vergi ve kesintilerin kaldırılması da dâhil bütün seçenekler masada Eğer asgari ücrete yüzde 30’luk zam yapılırsa brüt asgari ücretin 4.650 liraya, net asgari ücretin de 3.673 lira olacak. Asgari ücret’ten gelir vergisi ve damga vergisi kalemlerinin sayısı da kalkarsa bu rakam net 4 Bin lira’ya kadar ulaşabilecek. (Brüt 3 bin 577 lira olan asgari ücretten yapılan 751 liralık kesinti yapılıyor.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir