Reklamlar artık uykularımıza da girecek! Efsane değil gerçek oluyor

Paylaş

Reklamların, bilinç altımıza yönlendirme yapılarak rüyalarımıza da girmesi artık mümkün. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanları yaptığı araştırmayla birlikte uykuya dalan insanların rüyalarını yönlendirmenin yolunu buldu.

Günlük hayattımızın önemli bir parçası haline gelen reklamlar hemen hemen her yerde karşımıza çıkarak algılarımızı etki ederek tercihlerimiz belirliyor.. Peki uykudayken de reklamların rüyalarınızada girmesini ister miydiniz? Bilim kurgu gibi gelen bu olay Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bilim insanlarının yaptığı araştırmayla birlikte gerçek olmak üzere.

Gezegen, Yalnız, Kıvılcım, Gece, Evren, Sadece, Kent

Araştırmacılar, uykuya dalan insanların rüyalarını yönlendirmenin yolunu buldu. Dormio adlı uyku izleme cihazını kullanan araştırmacılar, uykunun hipnagoji isimli ilk aşamasında bazı bilgileri tekrarlayarak rüyaları belirli temalara yönlendirmeyi başardı. Yani Bilinçaltına doğrudan hükmedecek ve insanların duygularını olgunlaştıracak reklamların rüyalara girme olasılığı son derece yüksek.

Londra, Neon Tabela, Reklam, İNsanlar, Manzara, Gece

Deney nasıl yapıldı

Deneklere uykularından önce öncelikle, bir uygulama aracılığıyla, “Ağaç düşünmeyi unutma” gibi sesli bir uyarı verildi. Uyku sırasında parmaklara takılan Dormio cihazı, uyuyan kişinin ‘dış sesin etkisine açık olduğu’ hipnagoji aşamasına geçip geçmediğini tespit etmek için bireylerin kalp atışını, cilt yüzeyindeki elektriksel değişimleri ve parmaklarının bükülme veya gevşeme biçimini izledi.

Katılımcılar uykuya dalıp da hipnagoji aşamasına girdiğinde Dormio, önceden kaydedilmiş sesleri dinletmeye başladı. Bu döngü birkaç kez tekrarlandı ve katılımcılar uyandığında, uygulamaya kısa rüya günlüklerini girdi. Örneğin, katılımcılardan biri rüyasını, “Yanımda biriyle ağaç köklerini takip ediyordum ve kökler beni farklı yerlere götürüyordu” diye anımsadı.

E-Ticaret, Online Satış, Çevrimiçi Satış, E Ticaret

Geleceğin pazarlama tekniği olabilir

Uzmanlar, yöntemin pazarlama şirketlerinin reklam pazarlama aracı olarak bu teknolojiyi firmalarının reklamlarının, insanların rüyalarına yerleştirebileceklerini söyledi. Uzmanlar yakın zamanda uykularımıza reklamların yerleştirilebileceğini bir geleceğin uzak olmadığını belirtiyorlar.

Pazarlamacıların reklamlardan maksimum verim elde edebilecek yeni teknolojiler aradıklarının altını çizen uzmanlar en büyük tehlikenin ise uyku ve rüya korsanlığı yoluyla satın alma davranışını değiştirmesinin mümkün olabileceğini belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir