Yerli aşı ‘Turkovac’ın kullanımı için müracat yapıldı

Paylaş

Bakan Fahrettin Koca yerli aşı kullanımı için yaptığı açıklamada, “Milletimiz için önemli bir müjdeyi vermek isterim. Yerli aşı Covid-19 inaktif aşımız bugün itibarıyla acil kullanım onayına müracaat etmiştir. dedi

Türkiye’nin yerli koronavirüs aşısı ‘Türkovac’ın acil kullanımı için başvuruları yapıldı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe Sağlık akanlığının bütçe sunumunu yaptı.

Yerli aşı Turkovac’ın yıl bitmeden yaygın kullanıma gireceğini ümit ediyoruz. diyen Bakan Koca, ” Hücreden aşıya kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen milli aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı, uğurlu olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

Pandeminin faturası 20.1 milyar TL

Türkiye’nin yerli koronavirüs aşısı müjdesini veren Bakan Koca, pandemi sürecinde ortak paydaşın sağlıklı, huzurlu bir yaşam olduğunu öğrendiklerini söyleyerek, “Küresel salgın güvenli ve erişebilir sağlık hizmetlerini anlamamıza vesile oldu. Sağlık Bakanlığı olarak verdiğimiz hizmetler bu süreçte durmadan devam etti. Salgın ile mücadele halkı doğrudan ilgilendiren gündem olduğu için sadece pandemi öne çıktı. ‘Yarın bugünden daha nasıl güzel olur’ diye çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Öte yandan Koca, “COVİD-19 pandemisi kapsamında Merkezi Yönetim Bütçesinden; COVİD-19 aşılarının alımı için 17 milyar TL, koruyucu malzeme, ilaç ve tıbbi sarf malzeme vb. alımları için 1,7 milyar TL, COVID-19 personel ek ödemeleri için ise 1,4 milyar TL olmak üzere, toplamda 20,1 milyar TL cari harcama yapılmıştır.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir