BAE’nin Türkiye’ye 10 milyar Dolar yatırımı sonrası kurlar geri çekildi

Paylaş

MB’nın faiz indirimi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz söylemlerini takiben 1 hafta içinde 13,49’u test ederek rekor seviyeye yükselen Dolar/TL, dün imzalanan Türkiye ile BAE arasındaki arasında imzalana iş birliği mutabakatı,, BAE’nin Türkiye’ye 10 milyar yatırım yapacağı haberleri ile kurlar geri çekilme yaşanıyor.

Yurtdışındaki haberlerden bağımsız olarak geçtiğimiz hafta yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi öncesinde 10,53 seviyesinden işlem gören Dolar / TL, karar sonrasında Aralık ayında da faiz indirimi olabileceği beklentisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz söylemlerini takiben 1 hafta içinde 13,49’u test ederek rekor seviyeye yükseldi.

Kurdaki sert yükseliş sonrasında Erdoğan, Kavcıoğlu ile bir araya geldi ve TCMB tarafından kurlara ilişkin açıklamalar yapıldı. TCMB’den ‘’Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Dolar’da geri çekilme sürüyor

Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur’ açıklaması yapıldı.

Açıklama ardından geri çekilmeye başlayan Dolar / TL, dün imzalanan Türkiye ile BAE arasındaki Abu Dhabi Borsası ile Borsa İstanbul arasında iş birliği mutabakatı, ADQ ile TVF’nin Türkiye’deki teknoloji firmalarına yatırım yapmak üzere teknoloji odaklı bir girişim fonunun kurulmasına yönelik bir mutabakat imzalaması ve 10 diğer anlaşma ile birlikte, BAE’nin Türkiye’ye milyarlarca dolar yatırım yapacağı haberleri ile kurlar sert geri çekildi. Dolar / TL’de kısa vadede 12,22

– 12,44 direnç, 11,95 – 11,66 destek olarak ön plana çıkıyor.

Kaynak : İnfo yatırım araştırma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir