BAE ve Türkiye arasında 10 milyar Dolar’lık yatırım anlaşması

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BEA Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed arasındaki görüşme sonucunda Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında birçok alanda iş birliğini kapsayan 10 milyar Dolarlık yatırım anlaşması imzalandı.


Türkiye ve BAE arasında doğrudan yatırımları kapsayan anlaşmalar imzalandıığı belirtildi. İmza töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kameralar karşısında basın açıklaması yapan ,Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi açıklamada, “Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye’ye yatırım yapmak üzere, 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır.” dedi.

10 milyar Dolar’lık yatırım anlaşması

Buna göre, Türkiye Cumhuriyeti ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında Kara Paranın Aklanması ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesi bağlamında Mali Bilgilerin Değişimine İlişkin Mutabakat Muhtırası, Abu Dabi Liman Şirketi ile Türkiye Varlık Fonu (TVF) arasında Mutabakat Muhtırası, Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile TVF arasında Mutabakat Muhtırası ve ayrıca iş birliğine yönelik Mutabakat Muhtırası, ADQ ile Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi arasında Mutabakat Muhtırası, Abu Dabi Menkul Kıymetler Borsası ile Borsa İstanbul arasında Mutabakat Muhtırası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile BAE Merkez Bankası arasında iş birliğine yönelik Mutabakat Zaptı, Türkiye Cumhuriyeti ve BAE arasında gümrük konularında İdari İş Birliği ve Ortaklık Anlaşması, enerji alanında iş birliğine yönelik Mutabakat Muhtırası, çevre alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, aralık ayında Birleşik Arap Emirlikleri’ne bir ziyaret gerçekleştireceği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir