Akaryakıtta bu gece fiyat artışı olmayacak

Paylaş

Yurt içinde Dolar/TL kurunda artış yaşanırken araç sahiplerini kara kara düşündüren akaryakıta zam gelip gelmeyeceğiydi. EPDK, yazılı açıklamasında “Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir” dedi.

Akaryakıt sektörü kaynakları, dolar kuru ve uluslararası ürün fiyatına göre yaptıkları hesapla bu gece litrede benzine 46 kuruş, motorine 45 kuruş, LPG’ye 25 kuruş daha zam olmasını bekliyordu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) zam beklentilerinin aksi yönde bir karar alarak aksi yönde bir açıklama yaptı. EPDK, yazılı açıklamasında “Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değildir” dedi.

Dün benzine 1 lira 2 kuruş, motorine 1 lira 6 kuruş, LPG’ye 65 kuruşluk tarihi zam gelmişti.

Akaryakıt bayileri önündeki uzun kuyruklara ve bazı bayilerde kotalı satış olduğu yönündeki şikayetlere de değinen EPDK, “Herhangi bir ikmal krizi kesinlikle söz konusu değildir” dedi.

“Akaryakıt piyasamızdaki fiyat hareketleri serbest piyasa koşullarında, kamu otoritesinin herhangi bir müdahalesi ya da kararı olmadan oluşmaktadır” diyen EPDK, “Akaryakıt fiyatlarındaki ÖTV’nin sıfırlanması ile birlikte ise küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve döviz kurundaki hareketler doğrudan fiyatlara yansımaktadır” ifadelerini kullandı.

EPDK ayrıca, “Gerçek dışı haber ve yorumlar yapan ya da yaptıran kişiler hakkında da Kurumumuz tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır” dedi.

“Kurumumuz tarafından otomasyon sistemi sayesinde bütün bayilerin anlık satışları takip edilmekte, herhangi bir bayinin -fiyat artışlarından kâr etmek için- vatandaşlarımıza akaryakıt satmadığının tespit edilmesi halinde çok ağır yaptırımlar uygulanmaktadır” diyen EPDK, “Bu süreçte mağduriyet yaşayan vatandaşlarımız varsa Kurumumuza yazılı olarak başvurmalarını, EPDK olarak konunun yakın takipçisi olacağımızı da hatırlatmak isteriz” ifadelerine de açıklamada yer verdi.

Akaryakıtta son durum

Benzinin litre fiyatı

Ankara’da 9,74 TL, İstanbul’da 9,67 TL, İzmir’de 9,76 TL ortalama seviyelerinde

Motorinin litresi

Ankara’da 9,83 TL, İstanbul’da 9,75 TL, İzmir’de 9,85 TL ,

Otogazın litresi

Ankara’da 8,30 TL’ye, İstanbul’da 8,21 TL’ye, İzmir’de 8,31 TL’ye satılıyor.

Fiyatlar il, ilçe ve akaryakıt bayilerine göre farklılık gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir