TL, Dolar karşısında yılbaşından bu yana yaklaşık %30 değer kaybetti.

Paylaş

Ekim ayından bu yana Dolar / TL kurunda yükseliş devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu görüşmesi sonrasında, TCMB Kurulundan 3 üyenin görevden alındı. Ekim ayında beklentilerin üstünde 200 baz puan indirim yapıldı.

Uluslararası Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye’yi ‘kara para aklama’ ve ‘terörizmin finansmanı’ ile mücadele konusunda ‘yeterince çaba göstermeyen’ ülkelerin bulunduğu ‘gri liste’ye aldıklarını duyurdu. ABD, Almanya, Fransa, Kanada, Hollanda, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Norveç ve Yeni Zelanda büyükelçilerinin Türkiye karşıtı mesaj yayımlaması ile Dolar / TL kuru 9,85’i test etmişti.

Ülkelerin Viyana Sözleşmesinin 41. Maddesine uyulacağının bildirilmesi ise gerilim azalırken, geçtiğimiz hafta sonu Roma’da gerçekleşen G – 20 Zirvesinde Erdoğan – Biden görüşmesinde; ılımlı mesajlar verilmesi Dolar / TL’in 9,50’lere kadar geri çekilmesini sağladı.

ADP tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üstünde gelmesi sonrasında; Fedin faizi değiştirmeyip, varlık alım programlarına Kasım ayında 15 milyar dolar ile başlanacağını söylemesi;, ekonomilerin tekrar toparlandığı algısı ile dolar küresel piyasalarda değer kazandı.

Doların değer kazanması ile gelişmekte olan ülkelerin para birimleri baskılanırken; TL dolar karşısında yılbaşından bu yana yaklaşık %30 değer kaybetti.

Dolar / TL’de 9,74 – 9,85 direnç, 9,60 – 9,45 destek seviyesi olarak takip edilecek.

kaynak: İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir