Çanakkale Köprüsü çevresine talep iki katı arttı

Paylaş

Çanakkale Köprüsü’nün bitimine az bir zaman kala Çanakkale’de Lapseki ve çevresi yatırımcıların gözdesi haline gelmiş durumda. Köprünün bitmesiyle bölgeye ciddi hareketlilik kazanacağını düşünen yatırımcılar Çanakkale Köprüsü’nün yerleşim yerine yakın olan Lapseki ve çevresi arsa yatırımına hücüm ederken bölge yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi oldu.

Planlandığı sürede 18 Mart 2022’de açılması beklenen Çanakkale 18 Mart Köprüsü’nün çevresindeki gayrimenkullerin fiyatı şimdiden 3-4 katı değerlenmiş durumda, Kuzey Marmara Otoyolu’nun en önemli bağlantı noktası olacak olan köprü, iki yakayı birleştirecek. Ayrıca bölgedeki toprakların çok verimli, ikliminin de elverişli olması, bölgeye cazibe merkezi durumuna getiren diğer faktörler.

Çanakkale Köprüsü’nün olmasıyla bölge önemli bir değer kazanmış durumda öyle ki, Köprünün bir ayağının geçtiği bölge olan Lapseki ve civarı yatırımcıların gözdesi oldu. Lapseki de Rum köyü olan Güreci, Çardak, Mecidiye ve Gazi Süleyman Paşa mevkileri en çok talep gören yerler. henüz imara açılmamış arazilerin metrekare fiyatları 40 TL’ye, imarlı arazilerde ise fiyatlar minimum 100 TL civarı olduğu belirtildi.

Açılıştan sonra fiyatlar tavan yapar

Köprünün açılmasından sonra köprünün bölgeye kazandıracağı hareketlilik düşünüldüğünde, Köprünün ulaşım kolaylığı sağlamasıyla Biga sanayi sitesine ilgide artıyor. Biga gibi sanayi bölgesine yeni yatırımları çekeceği düşüncesi de yatırımcıları Biga’dan yatırım yapmaya teşvik etti.

Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart’ta açılacağının duyurulmasından sonra fiyatlar aniden artarken,  özelikle köprüye yakın yerlerde yoğunlaşmalar gözüküyor. Yatırımlarını öncede yapanların gayrimenkullerinde önemli değer artışları oldu. Mevcut parsellerin çoğu tükenmiş durumda. Uzmanlara göre  Çanakkale’de de köprü açılışından sonra imar planlarının belli olmasıyla değer daha da artacak çünkü, imar planlarının açıklanmasıyla arazi vasfındaki pek çok yerin arsa niteliği kazanması söz konusu olacak. Uzmanlar fiyatların bir kaç misli artmasını bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir